XXV Mistrzostwa CSLog w MnO i XXII Rajd „Odzyskanie Niepodległości 1918 (5 XI 2011)

XXV MISTRZOSTWA CENTRUM SZKOLENIA LOGISTYKI w MARSZACH na ORIENTACJĘ

XXII RAJD „ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI 1918”

5 listopada 2011 r. na teren Centrum Szkolenia Logistyki przybyło około 350 turystów z Grudziądza, Torunia, Bydgoszczy, Białochowa, Gródka, Wałdowa Szlacheckiego i Warlubia na XXV Mistrzostwa Centrum Szkolenia Logistyki w Marszach na Orientację oraz XXII rajd „Odzyskanie Niepodległości 1918”.

Turystów, w imieniu Komendanta CSLog, przywitał ppłk Jan Urbański. Na trasy w pierwszej kolejności  wyruszyli rajdowcy pod przewodnictwem Wiesia Nowaka i Jacka Nowaka. Maszerowali w urozmaiconym, leśnym terenie. Ważnym elementem krajoznawczym i pamięci narodowej był cmentarz wojenny i garnizonowy w północno-zachodniej stronie Grupy. Okolice cmentarza były też miejscem przeprowadzenia konkursu, przygotowanego przez Krzysia Czerepowickiego, pod tytułem „Bory Tucholskie”. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: szkoły podstawowe – Aneta CEGLIŃSKA i Maciej WINIARSKI  z SP nr 11, Daria RADZIOCH i Natalia MAJKOWSKA z SP nr 5 ; gimnazja -  Mateusz FIGURA i Damian SKARŻYŃSKI  z Gim. nr 1, Karol HERÓD i Kamil GAJEWSKI z Gim. Nr 7; szkoły ponadgimnazjalne – Aleksandra KŁOSOWSKA i Barbara RYBCZYŃSKA z IV Liceum Ogólnokształcącego. Jako, że duża część rajdowców otrzymała mapy z naniesionymi PK (punktami kontrolnymi), marsz zawierał elementy orientacji w terenie. Zachwyt wzbudzały wiadukty autostradowe   no i sama autostrada. Dla wielu młodych turystów było to pierwsze z nią spotkanie. Przejścia dla płazów i gadów to także ciekawostka. Ciekawostką były także żywicowane sosny. 20 lat wcześniej zaprzestano takiego pozyskiwania żywicy a drzewa pozostały i są swoistym przykładem ich żywotności. Po pokonaniu  10 kilometrów, 230 zmęczonych turystów dotarło do CSLog w Grupie gdzie uraczono się gorącą herbatą i grochówką. Apetyty dopisywały. Na zakończenie  zwycięzcy konkursu otrzymali z rąk ppłk Urbańskiego i kol. Nowaka dyplomy i nagrody ufundowane przez Nadleśnictwa w Osiu i Dąbrowach oraz Wdecki Park Krajobrazowy i Urząd Miejski w Grudziądzu.

Mistrzostwa rozpoczęły się krótką odprawą podczas której Ryszard Fierek udzielił informacji o terenie, mapach i zasadach poruszania się na trasach. Zawodnicy poznali także zespół organizacyjny. Teren leśny przyjemny do spacerów straszył pozostałościami po działalności człowieka. Wyrobiska żwiru, pozostałości betonowych budowli, wykopy czy dziury zmuszały do wzmożonej uwagi. Jednak wspaniałe lasy i zwierzyna były dominujące. Pogoda także dopisała więc i wyniki rywalizacji były dobre. Trasa dla początkujących (TP) prowadzona przez Wiesia Podsiadłego liczyła około 10 km ale można było podziwiać autostradę i różne wybryki przyrody. Wysiłek się opłacił. Doskonalono orientację w terenie, zdobyto lub podtrzymano kondycję no i przebywano w towarzystwie osób o wspólnych zainteresowaniach turystycznych.

Trasy TS, TJ, TM, TD były zdecydowanie bardziej wymagające. Odległości do pokonania różne od 3 do 6 kilometrów. Czasy wymagające bardzo dobrej orientacji, umiejętności poruszania się w terenie i odszukiwania punktów kontrolnych oznaczonych lampionami. Po otrzymaniu kart startowych o Krzysia Czerepowickiego i map od Bazyla Romaniuka ruszano co 3 – 5 minut do lasu.   Większość zawodników poradziła sobie wyśmienicie. Wszyscy dotarli do mety. Wspólnie z rajdowcami dzielono się wrażeniami nie zapominając o grochówce.

Mistrzami CSLog w MnO na rok 2011 zostali:

Kategoria TS – Maciej MURAWSKI  MKS SKARMAT Toruń; kategoria TJ – Agnieszka MARCHLEWSKA  Zespół Szkół Technicznych Grudziądz; kategoria TM – Daniel WORONA z KRInO WORINO Bydgoszcz; kategoria TD – Rafał KLUSKA MKS SKARMAT Toruń;

Odpowiednio 2 i 3 miejsca zajęli: TS – Wojciech KLUSKA SKARMAT, –  Robert JAWORSKI KALINKA Grudziądz; TJ – Jakub i Kamil WORONA WORINO, – Piotr Basak i Kamil ŁAPIŃSKI ZSTech; TM – Oskar SPRAWSKI I Liceum Ogólnokształcące Grudziądz, – Kamil JABŁOŃSKI i Bartosz GZUBICKI SKARMAT;  TD – Filip CHODZIUTKO EKOTON, – Patrycja JEZIORSKA i Maciej BARSZCZEWSKI Gimnazjum Warlubie.

Zwycięzcom ppłk Jan Urbański wręczył medale, dyplomy i nagrody oraz za pierwsze miejsca okolicznościowe statuetki, zapraszając na następne mistrzostwa w 2012 roku.

Zespół organizacyjny: sekretariat –Krzysztof  Czerepowicki, Maria Machaj, Grzegorz Machaj; sędziowie –Rafał Fierek, Ryszard Fierek, Bazyl Romaniuk; ustawianie PK –Wiesław Podsiadły, Jerzy Kondek, Ryszard Fierek; mapy –Ryszard Fierek

ZDJĘCIA:

XXV Mistrzostwa CSLog w obiektywie G. Machaja

XXV Mistrzostwa CSLog w MnO  i XXII rajd „Odzyskanie Niepodległości 1918″ w obiektywie R. R. Fierków

XXII rajd „Odzyskanie Niepodległości 1918″ w obiektywie W. Zygadlewicza