XI rajd „Dni Grudziądza 1291 – 2012”

.

W piękny słoneczny poranek na zaproszenie OSeSKa stawiło się przeszło 100 turystów na okolicznościowy, jedenasty już rajd poświęcony 721 rocznicy lokacji miasta. Na miejsce „startu” w Kobylance dostarczyła rajdowiczów VEOLIA. Urozmaicony leśny teren z wieloma jarami i parowami, dużymi wzniesieniami ( dla niektórych – górami) z niskim, gęstym poszyciem w tym pokrzywami, sprawił dużo radości ale był zarazem wyjątkowym sprawdzianem kondycji, odwagi i sprawności fizycznej. W drugiej części marszu na horyzoncie pojawił się Grudziądz. Dla wielu nowe spojrzenie na miasto. Poziomki i „zajęcza kapusta” urozmaicały trudy przemarszu. Dla przyrodników frajda z powodu różnorodności i wielkości drzew nawet pomnikowych. Tradycyjnie zaliczono coś z fortyfikacji- schron z 1914 roku oraz rowy i okopy strzeleckie z drugiej wojny światowej. Konkurs tym razem dotyczył cytadeli i cmentarzy garnizonowego i wojennego. Najobszerniejszą wiedzą wykazali się przedstawiciele: Szkół Podstawowych nr 5 i 12 oraz Gimnazjum nr 1 i IV Liceum Ogólnokształcącego.

Jedenastokilometrowy rajd zakończono w pobliżu Geotermii podsumowując konkurs po posileniu się gorącą zupą i herbatą. Dla wielu dotarcie do domów odbyło się w deszczu.

Rajd poprzedził rekonesans trasy w którym uczestniczyli Adam Arentewicz, Jerzy Kondek, Ryszard Fierek. Transportem zajął się Ryszard Lewandowski. Organizatorami oprócz wymienionych byli Krzysztof Czerepowicki i Jolanta Fierek. (rf)

.

__________Galeria