XXIII rajd pieszy „Pamięci Września 1939” (22 IX 2012)

.

Na zaproszenie Wojskowego Koła PTTK „OSeSeK” przy Klubie Centrum Szkolenia Logistyki, aby uczcić rocznicę bohaterskiej walki obronnej w 1939 roku, na rajd zgłosiło się około 230 turystów. Jako, że trasa wiodła ze Słupa Młyn skorzystano z życzliwości VEOLII i przemieszczono się jej autobusami na start. Rozpoczęto marsz od pomnika martyrologii poświęconemu, zamordowanych przez hitlerowców, Polakom. Obejrzano przy okazji pomnikowe dęby Adam i Ewa oraz zabytkowy młyn.

Teren w początkowym odcinku urozmaicony rzeźbą i roślinnością Rezerwatu Przyrody „Dolina Osy”. Turyści podziwiali gwałtownie rozwijające się miejscowości Orle, Gruta i Mełno. W czasie dłuższej przerwy przeprowadzono okolicznościowy konkurs do którego pytania opracował Krzysztof Czerepowicki. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili i zajęli poszczególne miejsca:

Szkoły Podstawowe

1 miejsce – Maja Krzeczkowska, Miłosz Grabowski – SP nr 5

2 miejsce –Domink Murawski, Paweł Dagow – SP nr 12;

Weronika Suchojad, Julia Kęsik – SP nr 7;

Sławomir Ornowski, Wiktoria Lisek – SP nr 21

Gimnazja

1 miejsce – Maksym Liedtke, Szymon Poliński – Gimnazjum nr 6

2 miejsce – Aleksandra Dąbrowska, Sandra Węglewska – Gimnazjum nr 7

3 miejsce – Paweł Talke, Rafał Narloch – Gimnazjum nr 1

Szkoły ponadgimnazjalne

1 miejsce – Mirela Gromelska, Sandra Jakubiak – IV LO

2 miejsce – Krzysztof Koseda, Krystian Brochocki – ZSBiP „ZAWRAT”

3 miejsce – Karol Masłowski, Angelika Wiśniewska – OSWych nr 2

.

Na zakończenie rajdu zapalono znicze na cmentarzu wojennym w Mełnie oddając hołd polskim żołnierzom poległym w walkach 1939 roku.

Jak zwykle aby zregenerować siły,po pokonaniu 13 kilometrów, pożywiono się wyśmienitą grochówką z Firmy Gastronomicznej pani Szychowskiej z Wąbrzeźna. Zwycięzcom konkursu wręczono upominki rzeczowe i dyplomy. Wyróżniona została także ekipa ze Szkoły Podstawowej w Białochowie. Po odjeździe rajdowiczów do Grudziądza, ekipa OSeSKa uporządkowała teren, jako, że 22 września był Dniem sprzątania świata.

Organizatorzy – Adam Arentewicz, Ryszard Lewandowski, Bazyl Romaniuk, Jolanta Fierek, Krystyna Lewandowska,  Beata Pączek, Małgorzata Rzepka Podsiadły i Ryszard Fierek – komandor rajdu. Z osesków byli jeszcze: Marcin Fierek, Paweł Fierek, Nikodem Rachański i Mateusz Kawka. (rf)

.

__________Galeria