Spacer Nordic Walking „ŻEGNAMY LATO WITAMY JESIEŃ” (29 IX 2012)

.
.
„ŻEGNAMY LATO WITAMY JESIEŃ” – pod takim hasłem wielbiciele Nordic Walking członkowie WK PTTK „OSeSeK” 29.09.2012r.  przemierzyli ok. 10 km trasę.
Pogoda dopisała znakomicie i ekipa w liczbie 16 osób stawiła się punktualnie o godzinie 10.35 przy moście na rzece Osie za Świerkocinem. Kierownikiem wyprawy i organizatorem trasy był Adaś a logistyczne zabezpieczenie w postaci przygotowania i rozpalenia ogniska zapewnił Włodek. Ruszyliśmy ostro wałem przeciwpowodziowym od strony północnej wzdłuż rzeki Osy. Osa w tym miejscu prawie kończy swój bieg, bo do jej ujścia do Wisły jest ok. 4,5 km. Mieliśmy więc okazję przy pięknej słonecznej pogodzie podziwiać uroki tej niegdyś granicznej rzeki pomiędzy Ziemią Chełmińską a Pomezanią. Teren wokół niej jest pocięty siecią kanałów i stawów hodowlanych ryb, które od wieków stanowiły zaopatrzenie dla miasta Grudziądza w świeżą rybkę. Duża ilość stawów ma też swoją genezę w tym, że w trakcie budowy Twierdzy Grudziądz i rozbudowy miasta potrzebna była duża ilość cegły i gliny dla pracujących na pełnych obrotach wielu cegielni. Idąc dalej przeszliśmy przez miejscowość Mokre, gdzie z daleka mogliśmy podziwiać kontury pięknego gotyckiego kościoła i tak dotarliśmy do leśniczówki Białochowo, gdzie ma swój początek „Ścieżka przyrodniczo – leśna Białochowo”. Witał tam nas Włodek z roznieconym ogniskiem.
Po złapaniu oddechu ruszyliśmy spacerkiem po „ścieżce” gdzie czekała nas ogromna porcja wiedzy przyrodniczej. W międzyczasie Włodek przygotowywał „Festiwal Smaku”, który jak się później okazało (po degustacji), kto wie czy nie był lepszy, od tego na jakim byliśmy w sierpniu br. w Grucznie. Na przygotowanym ognisku piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Gwoździem programu było „pasowanie” na członka naszej ekipy „kijkarzy” Zosi i Ireny. Pasowania dokonał Adaś i Jurek. Na ognisko dotarł z Cytadeli Grzesiu, który z Włodkiem samochodami zabrali część uczestników wyprawy do miasta, reszta natomiast ruszyła pieszo do najbliższego przystanku MZK w Mokrym aby dojechać do Grudziądza. Dzięki pięknej pogodzie i atmosferze wszyscy miło i ciekawie spędzili czas. No i do zobaczenia na następnym spacerku!
Tekst i zdjęcia: Maryla Machaj
.

__________Galeria