Podróż historyczno-krajoznawcza „Góry Świętokrzyskie 2013” (1-5 V 2013)

.

Tekst: Jacek Treichel

Poniżej w telegraficznym skrócie relacja z wyprawy.

01.05.2013 r. – środa

Zbiórka uczestników wycieczki nastąpiła o godz. 5.45 przy Klubie CSLog przy ul. 6-go Marca. Wyjazd autokarem Centrum Szkolenia Logistyki rozpoczął się o godz. 6.00 po trasie: Grudziądz – Toruń – Łódź – Piotrków Trybunalski – Kielce – Św. Katarzyna. Przed przyjazdem do miejsca zakwaterowania zwiedzaliśmy rezerwat Góra Zelejowa. Niedaleko od niej czekała na nas Jaskinia Raj, a w niej przesympatyczna i kompetentna przewodniczka. Kolejny punkt to Zamek w Chęcinach. Zamek mimo terminu majowego niestety nie był jeszcze dostępny dla turystów. Po zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym „JODEŁKA” w Świętej Katarzynie chętni i jeszcze nie całkiem zmęczeni udali się na zwiedzanie Św. Katarzyny.

02.05.2013 r. – czwartek

Krótko po śniadaniu nastąpił wymarsz na trasę czerwonym szlakiem. Wyjście ze ośrodka wypoczynkowego Jodełka na Św. Katarzynie, mijaliśmy Magiczne Źródełko Św. Franciszka, tzw. Kapliczkę Stefana Żeromskiego, w której w 1882 złożył własnoręczny podpis widoczny do dnia dzisiejszego. Wejście na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – 612 m n.p.m. Wejście od strony Huty Szklanej na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego tzw. Drogą Królewską, kolejno galeria widokowa nad Gołoborzem im. profesora Romana Kobendzy zwiedzanie kompleksowe Św. Krzyża: 100-letni Klasztor, Adoracja Relikwiarza zawierającego cząstki Drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Diecezjalne, Kościół oraz podziemia klasztorne,
w których według opisu znajdują się Doczesne Szczątki Jeremiego Wiśniowieckiego. Następnym punktem zwiedzania Św. Krzyża była dla chętnych – wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz dawne więzienie. Potem już rezerwat „Św. Krzyż” i niebieskim szlakiem schodziliśmy do Nowej Słupi. Autokarem przejazd do Wąchocka, gdzie nastąpiło zwiedzanie słynnego zespołu klasztornego cystersów, pomnika sołtysa i ruiny Pałacu Schonberga. Wracamy do bazy.

03.05.2013 r. – piątek

Po porannym rozruchu autokar wyjechał na szlak. Trasą Św. Katarzyna – Opatów.
W Opatowie w towarzystwie Pani Prezes miejscowego PTTK zwiedzaliśmy podziemną trasę turystyczną. Następnie zasmakowaliśmy kawy po opatowsku i zajrzeliśmy na chwilę do kolegiaty p.w. św. Marcina. Kolejny punkt na trasie to Sandomierz. Tu każdy obiekt, każda ulica naszpikowana jest zabytkami.  Udaliśmy się na zwiedzanie miasta wraz z podziemiami. Mogliśmy się przekonać jak wygląda rynek tego urokliwego miasteczka tętniący życiem, atrakcjami, a także spotkać osoby znane i rozpoznawalne (aktorzy, dziennikarze). Następny punkt to przejazd do Ujazdu gdzie znajdują się ruiny zamku Krzyżtopór, zbudowanego przez Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1627-1644, największej budowli tego typu do czasów Wersalu. Niestety zamek Krzyżtopór przywitał nas burzą i deszczem, co skutecznie ochłodziło nasza chęć na dłuższe zwiedzanie. Na koniec Św. Katarzyna, a spotkanie turystyczne
z przyjaciółmi z Torunia.

04.05.2013 r. – sobota

Sobota powitała nas pochmurnym niebem. Wyjazd z ośrodka Św. Katarzyna drogą 751 do Ostrowca Świętokrzyskiego i przejazd do Krzemionek Opatowskich do Muzeum i Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego ,,Krzemionki” – neolitycznej kopalni krzemienia. Następny punkt to powrót do dzieciństwa, czyli Bałtów. Tu czekała na nas ścieżka edukacyjna Jura Park Bałtów, kino 5D, oceanarium). Po Bałtowie powrót do ośrodka.

05.05.2013 r. – niedziela

Wszystko, co dobre szybko się kończy. Pamiątkowe, wspólne zdjęcie i wyjazd w drogę powrotną do Grudziądza. Trasa: Św. Katarzyna – Kielce – Rezerwat Kadzielnia, kolejnym punktem był Zagnańsk a dokładnie Bartków z sędziwym dębem „Bartkiem” – Samsonów
z hutą żelaza z 1598 r. – Piotrków Trybunalski – Łódź – Włocławek – Toruń. Tuż za Toruniem na autostradzie mieliśmy okazję oglądać kolejna atrakcję: korek długości 4 km aut czekających przed bramkami, aby dokonać opłaty za przejazd. Powrót do Grudziądza nastąpił za to bezproblemowo. W Grudziądzu zawitaliśmy tuz po godz. 20.00. Zgodnie z informacja kierowców pokonaliśmy ok. 1300 km.

To kolejny udany wyjazd krajoznawczy. Chętni uzyskali sporą ilość punktów do odznak GOT, OTP, Turysta Przyrodnik, zobaczyli kilka Polskich Pomników Historii i innych atrakcji krajoznawczych.

Szczególne słowa podziękowanie dla organizatorów, zwłaszcza Jurka Kondka i Rysia Fierka.

Dziękujemy i czekamy na kolejny wyjazd!

.
___zdjęcia w obiektywie Jacka Treichela

.
___zdjęcia w obiektywie Maryli Żurańskiej