Spacer Nordic Walking (8 VI 2014)

.

SPACER NORDIC WALKING W OBIEKTYWIE JACKA TREICHELA

Tekst i zdjęcia: Jacek Treichel

.

         W niedzielę 8 czerwca 2014 r. miłośnicy Nordic Walking zebrali się na ostatnim przed wakacjami spacerze. Punkt zbiórki był zdecydowanie trafiony. Uczestnicy marszu spotkali się przy kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Rogóźnie. Nie ukrywam, że taki wybór stanowił dla piszącego te słowa niebywałą gratkę. Wewnątrz świątyni znajdują się bowiem obiekty punktowane do odznak krajoznawczych m.in. pięknie odrestaurowana rzeźba św. Jana Nepomucena w lewym ołtarzu bocznym oraz obraz św. Barbary w przeciwnym. Skorzystaliśmy też z okazji, że tego dnia  obchodzone było święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). Tak więc kościół był otwarty, kościelny przyjaźnie nastawiony, a i czas na chwile skupienia też się znalazł. Krótko przed 10.00 wyruszyliśmy na trasę. Znalazło się nas 11 – pasjonatów „kijków”. Adam prowadził tylko sobie znaną trasą w kierunku miejscowości Skurgwy.

         W trakcie spaceru mijaliśmy rzadkie już elementy krajobrazu jak studnie z kołowrotem czy ręczne pompy wodne. Przy pięknej pogodzie zachwycaliśmy się polami dojrzewającego rzepaku, łubinu, pszenicy. Duże zainteresowanie wzbudziły pięknie utrzymane konie zarówno te do jazdy wierzchem, jak i pociągowe. Po drodze, niedaleko Dusocina wspominaliśmy jej najsłynniejszego mieszkańca, a mianowicie polskiego chirurga, profesora doktora medycyny, generała brygady Wojska Polskiego – Ludwika Rydygiera. Po krótkim spacerze drogą krajową nr 55 ponownie zeszliśmy na polny trakt. Okazją było „stanowisko dokumentacyjne – Białochowo”. Podczas spaceru w lesie miłośnicy fortyfikacji z aplauzem odnaleźli coś dla siebie – schron piechoty nr 27.

         Po przejściu liczącej blisko 12 kilometrów trasy, zakończyliśmy nasza eskapadę przy leśnej ścieżce dydaktycznej „Białochowo”. Trasa ścieżki rozpoczyna się ogólną ekspozycją o tematyce przyrodniczo-leśnej. Następnie przebiega w malowniczym terenie położonym na zboczach Basenu Grudziądzkiego i Strugi Dusocińskiej (Dusocinki). Ogólna jej długość wynosi 1900 m. Na kilkunastu stanowiskach umiejscowionych wzdłuż trasy ścieżki można się zapoznać z szeregiem zagadnień związanych z ekologią i gospodarką leśną.

         Na znużonych turystów czekało rozpalone ognisko i kijki do kiełbasek, które po chwili zaczęły się rumienić w ogniu. Przy ognisku dołączyły do nas inne OSeSKi, przybyłe swoimi samochodami. Tym sposobem blisko dwudziestoosobowa grupa turystów w szczerej przyjaźni i rewelacyjnych humorach żegnała się życząc sobie „Do zobaczenia na kolejnym marszu”.

.

_____Galeria