SPACER NORDIC WALKING „ŻEGNAMY LATO” (13 IX 2014)

.

SPACER NORDIC WALKING „ŻEGNAMY LATO” – SPRAWOZDANIE

Tekst i zdjęcia: Jacek Treichel

 

Dzień 13 września 2014 roku nie zaczynał się obiecująco. Nocne opady deszczu i poranny chłód nie rokował dobrze organizacji spaceru. Jednak w okolicach godziny 8.00 na grudziądzkim dworcu kolejowym (świadomie nie piszę PKP bo to obecnie trudne do ustalenia), zameldowała się grupa 10 pasjonatów NW. Dla niektórych wyprawa koleją stanowiła oderwanie od samochodowej rzeczywistości tak duże, że przy zakupie biletów myliły się stacje kolejowe.

Krótko przed 9.00 dotarliśmy na miejsce rozpoczęcia marszu, który stanowiła Gardeja. Przypomnieliśmy sobie historię tego miejsca u progu II wojny światowej i ruszyliśmy na trasę. Po kilkuset metrach, na pobliskim przejeździe kolejowym czekał nas pierwszy, nieplanowany postój. Spowodował go transport cementu zgrupowany w potężne wahadło kolejowe (ponad 30 wagonów). Stąd leśnymi duktami powędrowaliśmy do Jam. Zobaczyliśmy tereny jednostki wojskowej, osiedla mieszkaniowego oraz pięknie odnowionej siedziby Nadleśnictwa Jamy. Dalej trasa marszu prowadziła do Gubin. Tam nad jeziorem odbył się postój. W piknikowej atmosferze nastąpiło posilenie organizmów oraz miła rozmowa na temat minionych oraz przyszłych wypraw. Po przerwie ruszyliśmy na trasę, która przebiegała przez Skurgwy do Białochowa. Po drodze mijaliśmy liczne w naszym regionie plantacje tytoniu oraz bardzo dobrze utrzymane ogromne sady, zwłaszcza jabłkowe. Dla piszącego te słowa była to również okazja odnalezienia kilku krzyży przydrożnych. Wprowadzone zostaną one do ewidencji opracowywanego przeze mnie projektu pn. Krzyże i kapliczki przydrożne powiatu grudziądzkiego.

W Białochowie nastąpiło zakończenie spaceru. Wg wskazań krokomierza przeszliśmy 11 110 m. W dobrej kondycji i wspaniałych humorach umówiliśmy się na kolejny, październikowy marsz NW.

.

_____Galeria