„JESIENNY” SPACER NORDIC WALKING (11 X 2014)

.

„JESIENNY” SPACER NORDIC WALKING – SPRAWOZDANIE

Tekst i zdjęcia: Jacek Treichel

 

Lato, lato i już po lecie… 11 października 2014 r., dzień już jesienny powitał oseskowych pasjonatów spacerów z kijkami piękną, złotą polską jesienią. Tuż po godzinie 8.00 grupa 15 pasjonatów Nordic Walking podobnie jak miesiąc wcześniej spotkała się na dworcu kolejowym, aby wyruszyć w kolejną podróż po powiecie grudziądzkim.

Tym razem wg planów Adama, trasa została zaplanowana następująco: Jamy – Zarośle – Dusocin – do Leśniewa i dalej do Mokrego (Ścieżka Edukacyjna-Białochowo). Jesienna pogoda sprzyjała spacerowi w gronie przyjaciół. Nic więc dziwnego, że marszruta była kilkakrotnie modyfikowana. Nie zawsze w sposób do końca zaplanowany, ale powodowało to jedynie nieco wesołości, zwłaszcza na temat wskazań licznych pomocy elektronicznych zainstalowanych w smartfonach. W efekcie trasa marszu jak się na koniec okazało liczyła 15 km. Zakończenie spaceru odbyło sie po raz kolejny w Białochowie przy leśnej ścieżce dydaktycznej. Przy ognisku kijkowcy zmienili typ sprzętu, opiekając na przygotowanych naturalnych kijkach przyniesione kiełbaski popijane różnymi domowymi specjałami.

Reasumując – obserwując wysoki poziom zadowolenia uczestników, ich radość oraz niewyczerpaną ochotę do żartów i rozmów, pozostaje mi tylko stwierdzić, że znów był to wyjątkowo udany spacer OSeSKowych nordikowców.

 grudz-pow  rogozno-gm grudz-gm
Herb powiatu grudziądzkiego Herb gminy Rogóźno Herb gminy Grudziądz

Jamy – to osada leśna położona w powiecie grudziądzkim, w gminie Rogóźno. W miejscowości znajduje się siedziba Nadleśnictwa Jamy, składnica wojskowa wchodząca w skład kompleksu Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu oraz rezerwat przyrody Jamy w którym celem ochrony jest zachowanie fragmentów buczyny pomorskiej oraz zbiorowisk grądowych.

Zarośle - wieś w gminie Rogóźno. Miejscowość po raz pierwszy w źródłach historycznych wystąpiła 30 lipca 1801 roku, w zapisie spadkowym. Nazwa miejscowości pochodzi od miejsca porośniętego krzewami i drzewami. W 1864 roku powstała tu niemiecka szkoła.

20141011_Spacer NW

Mapa przebiegu trasy „Jesiennego” Spaceru NW

Leśniewo - wieś w gminie Grudziądz. Wieś powstała w 1821 roku na miejscu części wykarczowanego lasu Jamy, który nabył karczmarz Chrystian Hirsz. Wieś miała powierzchnię 67 ha, w miejscowości znajdowała się jednoklasowa szkoła ewangelicka. Wieś należy obecnie do sołectwa Mokre.

Mokre - wieś w gminie Grudziądz. Odległe 4 km od Grudziądza Mokre to miejscowość znana z lokalnego kultu maryjnego. Założona w końcu XIII w. przez komtura grudziądzkiego (przywilej potwierdzony w 1324 r.), była własnością Zakonu, a następnie królów Polski. Krzyżacy ufundowali w niej kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który do XVI w. należał do diecezji pomezańskiej, później do chełmińskiej, obecnie do toruńskiej.

.

_____Galeria