XLVI RAJD WIELODYSCYPLINOWY „GRUDZIĄDZ WOLNY” (7 III 2015)

.

Tekst i zdjęcia: Jacek Treichel

Logo rajdu

7 marca 2015 r. odbył się kolejny rajd z cyklu Grudziądzkiego Pucharu Komisji Turystyki Pieszej. Była to 46. edycja rajdu „Grudziądz wolny”. Zasadniczą innowacją był fakt, że głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Mniszku. Współorganizatorem był OSeSeK.

Z ramienia naszego koła w rajdzie uczestniczyli – Jacek TREICHEL, w roli Komandora oraz Adam ARENTEWICZ, Ryszard FIEREK, Jerzy KONDEK, Grzegorz MACHAJ, Wiesław PODSIADŁY i Bazyl ROMANIUK. Nad organizacją i przyjmowaniem zgłoszeń czuwała Dyrektor ZSO Nr 1 – Marlena TREICHEL – także OSeSeK.

Uczestnicy rajdu spotkali się na parkingu, przy Lidlu na ulicy Hallera. Jak się okazało, na wyprawę przybyło 287 wędrowców wraz z 44 opiekunami. Reprezentowali oni 10 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 4 placówki ponadgimnazjalne. Nie zabrakło także grupy turystów indywidualnych.

Po zapoznaniu uczestników z celami rajdu, którymi były uczczenie 70. rocznicy zakończenia walk o Grudziądz i promowanie aktywnego wypoczynku, trasą oraz sprawami związanymi z bezpieczeństwem, przygotowywano się do wyruszenia na trasę. Jednakże dopadły nas realia życia. Musieliśmy na chwilę oddać się w ręce mediów. Odwiedziła nas bowiem ekipa Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej, Radia ESKA, fotoreporterzy Gazety Pomorskiej i Nowości.

Po serii wywiadów i pozowania do zdjęć wystartowaliśmy tuż po godzinie 9.30. Trasa wiodła ścieżkami lasu komunalnego przez Rudnik, Hanowo i Biały Bór. Koledzy przewodnicy dobrali trasę tak, aby można było na niej zaobserwować różne obiekty krajoznawcze. Były więc zarówno obiekty fortyfikacyjne jak i kapliczki przydrożne. Zatrzymywaliśmy się przy pomnikowych drzewach i roślinach podlegających ochronie.   Tuż przed dotarciem na metę, mieliśmy sposobność odwiedzić dawny cmentarz mennonicki, a na rzece Rudniczance oglądaliśmy jaz spiętrzający wodę, zwany przez mieszkańców osiedla „wodospadem”. Na metę rajdu strudzeni wędrowcy dotarli punktualnie w południe.

Trasa

Już w szkole odbył się dla uczniów konkurs wiedzy na temat historii Grudziądza w latach 1939-1945. Zadania przygotowali nauczyciele historii – Pani Aneta Tadrowska i Pan Paweł Górecki. Na zwycięzców czekały specjalnie przygotowane medale i pamiątkowe dyplomy. Panie natomiast uczestniczyły w tradycyjnym konkursie rzutu wałkiem.

Zmęczeni turyści mieli okazję posilić się smaczną grochówką, a zdobywający Odznakę Turystyki Pieszej otrzymali atrakcyjną, okolicznościową wlepkę do książeczek.

W sprawnym zabezpieczeniu przebiegu imprezy wzięło też udział 15 pracowników szkoły w Mniszku. Łącznie, licząc uczestników i organizatorów, w imprezie brały udział 353 osoby.

Miłym akcentem na koniec rajdu było wręczenie wyróżnień. Marlena i Jacek Treichel otrzymali dyplomy Zarządu Oddziału PTTK, wręczone przez Prezesa – Kolegę Piotra Łukiewskiego, za działalność turystyczno-krajoznawczą na rzecz Oddziału, w tym za zorganizowanie rajdu.

Na zakończenie należy podać laureatów konkursów. Zwycięzcami konkursu wiedzy o Grudziądzu zostali:

-       w kategorii szkół podstawowych

1 miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 11

2 miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3

3 miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 12

-       w kategorii szkół gimnazjalnych

1 miejsce – Gimnazjum Nr 1

2 miejsce – Gimnazjum Nr 7

3 miejsce – Gimnazjum Nr 9

-       w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

1 miejsce – Zespół Szkół Technicznych

2 miejsce – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2

3 miejsce – IV Liceum Ogólnokształcące

Zwyciężczynią konkursu rzutu wałkiem została Marzena Wieczorek.

.

_____Galeria Jacka Treichela
_____Galeria Gerarda Szukaya